Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
#2 Ekspert 3P - dr Wojciech Glac, prof. UG
Dziś chcemy Wam przedstawić naszego kolejnego eksperta, twórcę modułu grywalizacyjnego w naszym projekcie - Programu Poszukiwania Planety (3P).

dr Wojciech Glac, prof. UG

Neurobiolog, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Gdańskiego, aktualnie adiunkt w Pracowni Neurobiologii Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka oraz ekspert w Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu Uniwersytetu Gdańskiego.

Autor wielu artykułów naukowych, dydaktyk z pasji i zamiłowania, a także bardzo aktywny popularyzator nauki. Co roku prowadzi kilkadziesiąt wykładów popularnonaukowych o tematyce neurobiologicznej. Jest pomysłodawcą i organizatorem Dni Mózgu na Uniwersytecie Gdańskim, które od ponad dekady przyciągają kilka tysięcy młodzieży i dorosłych zainteresowanych tematyką mózgu.

Dr Wojciech Glac jest również twórcą gry planszowej “Infekcja” którą udostępnił na swojej stronie Internetowej do użytku prywatnego - www.wojciechglac.com/infekcja. Planszówka ta pomaga zrozumieć procesy, jakie zachodzą w organizmie zarażonym COVID-19.
Ponadto, w 2019 r. został zwycięzcą konkursu Popularyzator Nauki 2019 w kategorii „Naukowiec”, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prywatnie, dr Wojciech Glac jest równie aktywny i wszechstronny:
  • uwielbia spędzać czas na łonie natury, jest miłośnikiem Bieszczad i historii średniowiecznej Polski
  • marzy o przejściu w całości głównego szlaku beskidzkiego podczas jednej wędrówki i o zamieszkaniu w małym drewnianym domku z dala od cywilizacji
  • lubi objeżdżać autem europejskie kraje z noclegami każdego dnia w innym miejscu z ograniczeniem do minimum bywania w głównych atrakcjach turystycznych - nie znosi stolic państw
  • zakochany po uszy w muzyce Pink Floyd i literaturze Ernesta Hemingwaya
  • kolekcjonuje stare kubki do kawy i jest amatorem stolarki domowej
  • ubóstwia kotlety schabowe, leczo i smażony ser
  • urodzony tego samego roku w którym miała miejsce premiera pierwszego filmu serii Star Wars, stąd jego wielki sentyment do właśnie tego uniwersum

Dr Glac mówi o sobie: “Niestety miałem za mało midichlorianów by zostać Jedi” - a jednak ich brak nie przeszkodził, aby zostać nauczycielem akademickim, naukowcem i popularyzatorem neuronauki w Polsce.

Mówi się, że ścieżki Jedi są niejednoznaczne, że każdy musi odnaleźć swoją. Widocznie neurobiologia okazała się być jedną z tych dróg, która umożliwia zostanie rycerzem Jedi, a tym samym rycerzem naukowego świata.